Šaty do města na nákupy

Vycházkové (univerzální) šaty

Každá žena potřebovala tzv. vycházkové šaty, které měly universální charakter, aby je bylo možné využít při různých příležitostech. Též se jim říkalo „městský vycházkový oblek“, protože byl nošen především ženami z města. Dle doplňků je bylo možno použít např. do kavárny. Právě díky proměnlivosti byly tak universální. Pomocí pláště či kabátu se stávaly vhodným celodenním oblekem do kanceláře, matky v něm vyrážely s dětmi na výlety, ale hlavně to byly praktické šaty pro tzv. pochůzky po městě.

Vycházkové šaty

 

Typickým materiálem byl vlněný žoržet nižší gramáže nebo jersey. V létě byly vhodné šaty z pracího látky, které se daly snadno vyprat a vyžehlit. Ideálním vzorem byly drobné kvítky nebo puntíky. Proužkované vzory se daly sesazovat různými směry, díky propracovanému střihu to působilo velmi efektně. Šaty se často doplňovaly bílými pikovými límečky nebo jednobarevnými lemy.

Šaty podobně jako kostýmy si rozlišovaly na francouzský a anglický styl. Zatímco anglické měly jednoduchý střih, který neměl být poblém ušít i doma, francouzské se vyznačovaly propracovaným efektním střihem.

Universální šaty měly rovný přiléhavý střih do půli lýtek, úzký pásek a dlouhý rukáv. Stačilo vybrat sladěný klobouček, rukavičky a kabelku a jednoduchá praktická elegance byla na světě.

Sukně byly v módě zvonové, ale mohla se použít i užší varianta jen s několika složenými záhyby. To se využívalo většinou z důvodu úspory materiálu.

Délka sukně se stejně jako u kostýmků tak i u šatů zkrátila na začátku války. A to i u sukní samostaně nošených.

Objevuje se móda velkých kapes. Nabírané kapsy se ovšem hodí jen pro štíhlé postavy. Ve druhé polovině války vystřídaly propracovaný štíhlý střih košilové šaty stažené v pase širším páskem, díky kterému se vytvořila nabraná sukně. Oproti prvým letům války se i prohloubil výstřih.

Praktické byly šaty pletené, nemačkaly se a v zimě krásně hřály. Věšely se na potažené ramínko, aby se nezatrhnulo očko, stejně tak se nedekorovaly kovovými předměty jako byly knoflíky a přezky. Nevýhodou bylo, že vlněná látka byla náchylná k načichnutí kouřem parfémem či potem. Proto se musely oděvy z vlny hodně větrat, než se uložily do skříně.

Universální šaty se doplňovaly pletenými kabátky, jumpery, pullovery nebo kabátky od kostýmků. Byla to velmi praktická a slušivá móda.

Tento druh šatů byl ideálním oděvem pro přešívání. Pokud měly šaty zastaralý či poničený výstřih, mohly se vylepšit kostkovaným sedlem nebo sámkovanou vestičkou. Zkombinovat se daly i dvoje starší šaty různých barev a vzorů. 

Pro letní měsíce se tmavé zimní šaty daly osvěžit bílým akcentem v podobě límečku, velkých nápadných manžet či výraznou šerpou. V době nutných úspor se tyto doplňky jen lehce našily, aby se nepoškodil ráz šatů, který byl možný pro další zimní období vrátit do původní podoby či jinak vylepšit.

Vycházkové šaty

 

Klobouky a doplňky

Na nákupy si žena posadila na hlavu baret nebo jednoduchý klobouk, v létě slaměný. Klobouk na nákupy a dopoledne byl vždy bez závoje. Klobouk se závojem se nehodil ani ke sportovně laděnému oděvu. Do ruky kabelku a nákupní tašku, zhotovenou většinou podomácky ze zbytků látek, na ruce rukavičky bez zbytečných okras, v létě háčkované.

 

 

Autor: Markéta Drahokoupilová