Masarykův svaz žen

Činnost a druhy akcí

 

Dotváříme atmosféru civilního života a to na akcích typu masopusty, plesy, besedy a přednášky, pietní akty a dále na rekonstrukcích dobových událostí roku 1938 až 1945.

Naší činností chceme přiblížit život 1. republiky v jeho skutečné podobě, obyčejné životy, obyčejných lidí. Snažíme se ztvárnit prosté ženy, které stály po boku svých mužů v těžké době před 2. sv. válkou i během ní, ať už jako jejich matky, manželky, přítelkyně nebo spolubojovnice.

Akcí se účastníme po celé republice, spolupracujeme i s jinými stejně zaměřenými kluby a spolky.

 

Pojízdné muzeum

 

V roce 2015 začal klub pořádat naučné předváděcí akce. Na těchto akcích prezentují jednotlivé složky svou činnost, k vidění jsou jak originály, tak repliky výstroje a výzbroje. I my, dámy z Masarykova svazu žen máme ve svých sbírkách spousty zajímavých doplňků, kloboučků, kabelek, šperků, ale i potřeb pro naše nejmenší. Velkým hitem se stal náš dobový kočárek z roku 1938.

 

 

Na stránkách naleznete

 

V následujících záložkách se vám pokusíme přiblížit dobu a módu, kterou prezentujeme.

Naleznete zde, jaké postavení ve společnosti zaujímaly ženy od počátku první republiky, až po konec 2. světové války a jak se žilo za protektorátu. Představíme vám ideály ženské krásy v jednotlivých obdobích a vývoj módních trendů. 

Věnujeme se převážně módě konce 30. let a módě za protektorátu. Představíme vám různé druhy oděvů od spodního prádla, halenek, kostýmků, společenských oděvů až po kabáty či kožichy. Každá roční i denní doba měla určený střih, délku, vzor a materiál oděvu. Tomuto tématu jsme věnovaly samostatnou záložku, kde naleznete podrobný popis i s obrázkem či fotografií.

V poslední záložce naleznete průřez naším šatníkem, kde se pochlubímě některými našimi kousky.

 

Autor: M. Drahokoupilová