Šavle vz. 24/27

Šavle s hladkým košem a dvěma (třemi) nezdobenými úponky. Skládá se z čepele, jílce a pochvy.

Čepel je vyrobena z pružné ocele a po celé délce mírně prohnuta, v průřezu je klínovitého tvaru. Směrem k hrotu čepele se mírně zužuje a ostří je po obou stranách.

Jílec se skládá ze čtyř částí – rukojeti, hřbetu rukojeti, koše, šroubku ke stopce. Rukojeť je zhotovena z bukového dřeva a potažena rybí kůží. Hřbet rukojeti a její hlavice tvoří kovový obal, jež je ve své horní části opatřen vybráním pro koš. Koš je zhotoven z kovové žesti, jenž obloukem obepíná oba konce rukojeti. Z oblouku vybíhají dvě úponky u gážistů mimo hodnostní třídy a tři úponky u policejních úředníků. Vnější část oblouku u úřednické šavle je zdobena písmeny RČS v lipovém listě. Šroubkem se upevňuje stopka čepele k rukojeti.

Pochva se skládá z obůstku, horního kroužku, dolního kroužku, patky a je zhotovena z ocelové žesti.

 

Šavle vz. 24/27  

K šavli náleží řemeny a portepee. Řemeny jsou složeny ze třech částí a to opasníku, jednoho kratšího a jednoho delšího závěsu. Opasník je 2,5 cm široký, na jednom konci je opatřen přezkou a na druhém dírkami pro upínání. Ve čtvrtině je opasník přerušen kroužkem o průměru 4cm. Na tomto kroužku je upevněn kratší závěs. Delší závěs pak na svém konci tvoří průvlek, ve kterém se nachází opasník. Závěsy jsou zhotoveny z červené kůže široké 3 cm. Na koncích zavěsů jsou umístěny přezky pro zavěšení šavle. Po své vnější straně jsou závěsy ozdobeny stuhou. Zdobení se lišilo pro úředníky i gážisty mimo hodnostní třídy.     

Řemeny pro šavli 

 

Portepee jest složeno ze dvou částí a to žaludu a upevňovacích pásků, které jsou dlouhé okolo 43 cm. Žalud je opleten dracoulem (nahoře) a v dolní části je zpola otevřen. Na horní části žaludu se nachází z obou stran malý státní znak. Jednotlivé třapce se u SUSB lišily dle hodnosti. U gážistů mimo služební třídy byl zhotoven ze stříbrného dracoulu a v dolní části žaludu je proveden střídavě ze dvou červených a dvou stříbrných proužků.

 

 

Autor: Radek Športeň