Puška

SUSB používá během své služby u pohotovostních úderných oddílů a čet a v rámci zařazení do SOS i dlouhé palné zbraně. Z počátku byly používány pušky Mannlicher M95, ve třicátých letech byla postupně zavedena československá armádní puška vz. 24 

Puška M95

Základní technická data:

Hmotnost – 3,65 kg

Délka – 1270 mm

Náboj – 8x50 mm R

Ráže – 8 mm

Počet nábojů – 5 kusů ve schránce    

Puška se skládá z pažby a nadpažbí, hlavně, pouzdra závěru s nábojovou schránkou a závěru. Závěr jest přímotažný, uzamykaný otočnou závorou. Puška se nabíjí pomocí nabíjecích rámečků, jež po vystřelení posledního náboje vypadnou otvorem v dolní části nábojové schránky.                                                                                                                 

Puška vz. 24

Základní technická data:

Hmotnost – 4,2 kg

Délka – 1100 mm

Náboj – 8x57 mm JS

Ráže – 7,92 mm

Počet nábojů – 5 kusů ve schránce

 

Tyto pušky jsou obě systému mauser ráže 7,92mm s nábojnicí 8x57JS. Skládá se z pažby a nadpažbí, hlavně, pouzdra závěru s nábojovou schránkou a závěru. Puška se nabíjí pomocí nábojových pásků nebo samostatnými náboji vkládanými do pevné nábojové schránky, odkud jsou ke komoře posouvány pomocí pružinového podavače. Závěr funguje na principu otočení a odsunutí závěru, kdy se pohybem vřed nasune nový náboj do komory, pohybem kliky dolů se hlaveň uzamkne pomocí ozubů závěru a hlavně a zároveň se natahuje úderník. Po stisknutí spouště dojde k uvolnění úderníku a k výstřelu. Otočením kliky závěru vzad se hlaveň odemkne, vytažením závědu se vytáhne prázdná nábojnice vzad a vyhazovačem je vyražena ze zbraně. Stupnice hledí, závěr, záchyt bodáku, stužovadlo, výtěrák a značkovací destičky jsou v barvě kovu, ostatní kovové díly jsou černěny a pažba je vyrobena z masivního ořechového dřeva.

 

    

Řez střední částí pušky vz. 24

 

K pušce náleží řemen zhotovený z hnědé kůže. Skládá se z řemene, přezkového rámečku a přezky.

 

 

Autor: Jan Kara, Radek Športeň