Strážník v II. polovici čekatelské doby v zimní ústroji

 

Uniforma je šita z jemného, nebo polojemného sukna, případně česané příze, podle střihu předepsaného Věstníkem Ministerstva Vnitra z r. 1938 čl. 79, který nahradil dosavadní Vládní nařízení z r. 1931, čl. 59.

Plášť je z jemného sukna nebo česané příze barvy černé, má černou podšívku, sahá do polovice lýtek a je složen ze dvou přednic, z jednodílného zadku, ze dvou rukávů a z přehnutého límce. Na obou přednicích je po šesti knoflících stejně od sebe vzdálených a na levé z nich šest dírek. Je-li plášť zapjat, jsou dva hořejší knoflíky od sebe vzdálené 16 cm, dolejší pak 14 cm. Do každé přednice je všita kapsa krytá obdelníkovou patkou. Pod patkou levé kapsy je plášť v šířce kasy střižen, aby tímto otvorem mohla být prostrčena šavle. Na ústí dvoudílného rukávu je přišit přehyb v šíři 15 až 20 cm. Záď pláště má rozparek 50 cm dlouhý, k jehož zapínání jsou na pravé liště čtyři knoflíčky, na levé pak čtyři obšité dírky. Na zadku jsou ve výši boku dvě svislé patky, 23 cm dlouhé, 4 cm široké, jež mají na hořejším konci po jednom knoflíku, na nějž se zapíná spona asi 6 cm široká a asi 25 cm dlouhá. Límec je z téže látky jako plášť, střižený v celku a má na každém konci přišitu výložku jako na blůze. Na levé straně límce vespod je přišita krční spona, na pravé knoflíček. Límec je pololežatý a zapíná se pletenou sponou (olivou). Okraj pláště, přehybů, patek a spony je olemován suknem barvy výložek. V zimě je dovoleno nosit k plášti černé kožešinové límce.

Pod pláštěm je strážník oblečen do blůzy v barvě tmavomodré. Blůza má dvě našité boční kapsy a dvě našité náprsní kapsy s příklopkami zapínanými vždy jedním malým, stříbrným, stejnokrojovým knoflíkem s malým znakem. Blůza se zapíná na 7 velkých, stříbrných, stejnokrojových knoflíků s malým státním znakem. Pololežatý límec je ztužen plstěnou vložkou a opatřen dvěma háčky k zapínání. Vpředu na obou koncích límce jsou přišity výložky a na nich příslušné distinkce (odznaky). Výložky jsou soukenné, barvy světle červené. Tvar je podlouhlý o rozměrech 5 cm x 11 cm a vybíhá na zadním konci ve špičku v pravém úhlu. Okraje saka, límce a patek jsou lemovány suknem barvy výložek. Dole, na zadní straně rukávů, jsou našity dva malé, stříbrné, stejnokrojové knoflíky.

Služební postavení, respektive hodnost se vyznačuje růžicemi z matného tombakového plechu barvy bílé nebo ze stříbrného dracounu na výložkách saka, po stranách čepice a přilby a na polní čapce.

Růžice jsou u služebních hodností až do policejního kapitána třícípé a u vyšších služebních hodností, počínajíc hodností policejního štábního kapitána pěticípé, na výložkách saka ve velikosti 18 mm a na čepici, přílbě a polní čapce 15 mm.

K uniformě se nosí dlouhé rovné kalhoty z jemného sukna nebo česané příze v černé barvě. Do zevních švů obou nohavic je všita lemovka v barvě výložek.

Taktéž se nosí rajtky, neboli kalhoty do bot dle dobové terminologie. Kalhoty do bot jsou z černé, u jízdy z tmavošedé látky. Od pasu ke kolenům jsou nohavice široké, od kolen dolů přiléhají těsně k lýtkům. Na dolním konci každé nohavice je rozparek dlouhý asi 20 cm s třemi dírkami. Ústí nohavice jsou lemována.

Ke dlouhým kalhotám se nosí černé boty (nikoli polobotky). Boty nesmějí mít nápadné ozdoby. Ke kalhotám do bot se nosí černé vysoké boty nebo černé kožené kamaše.

Strážník je vybaven služební přilbou z černé ztužené plsti. Vpředu je umístěn stříbrný kovový odznak, na jehož tmavočerveném podkladu je střední státní znak. Na spodní části odznaku přilby je umístěno služební číslo dotyčného. Kolem přilby je připevněn stříbrný kovový pásek 14 mm široký. Po stranách přílby jsou stříbrné kovové růžice s tlačenými lvími hlavami, na nichž je upevněn stříbrný kovový kroužek, který připojuje ozdobu v podobě šupinovitého stříbrného kovového podbradku. Okraj přílby je olemován bílou žestí 7 mm širokou. Strážník má pod přilbou nasazená chránítka na uši.

Ke stejnokroji se též nosí čepice – brigadýrka, která je rovněž zhotovena z jemného sukna nebo česané příze bary tmavomodré. Dýnko je od spodní části čepice odděleno lemovkou barvy výložek. Kolem spodku čepice je stuha z černého moiré. Vpředu na spodní části čepice je připevněn kovový střední státní znak (stříbrný nebo z bílého kovu). Štítek je z černé lakové kůže. Podbradník je splétaný ve stříbrné barvě, ukončený na každé straně jedním malým, stříbrným, stejnokrojovým knoflíkem. Na čepici jsou po stranách růžice určující hodnost.

V zimním období může být, se souhlasem ministerstva vnitra, nošena též papácha. Ta je vysoká 25 cm a zhotovena buď z černého beránka nebo černého persiánu a uvnitř podšita vatelínem. Dýnko čepice je z plášťového sukna a ozdobeno dvěma křížem našitými bílými 5 mm širokými pásky. Vpředu uprostřed čepice je připevněn střední státní znak stejný jako u čepice popsané v předchozím odstavci

Služební opasek je z tvrdé kůže, 4,5 cm široký a 4 mm silný a zapíná se mosaznou přezkou se dvěma trny. Na opasku je 1,5 cm široká posuvka, kterou se po zapnutí provléká volný konec opasku. Na něm je navlečeno kožené pouzdro s pistolí vz. 27.

 Součástí stejnokroje jsou v tomto případě šedé kožené rukavice. Mohou být i pletné stejné barvy. Při zvláštních reprezentačních příležitostech z bílé jelení kůže nebo glazé. Letní rukavice jsou nitěné stejných barev.

Policista má pod sakem na koženém opasníku připevněnou služební šavli vz. 24. Šavle má hladký koš a dva nezdobené úponky. Délka šavle se řídí výškou postavy a při zavěšení dosahuje ke kotníku levé nohy.  Ke koši je uvázán třapec, zhotoven ze střídavě stříbrných a červených šňůrek.

Obušek je zhotoven z černě lakované elastické pevné pryže s uvnitř vloženou na třikráte zatočenou plátěnou vložkou. Délka obušku je 40 cm, šířka na horním konci 32mm na dolním pak 27mm. Na horním konci jest průvlek pro kožený řemínek.

 

 

Autor: Miloslav Vlasák