Svobodník - telefonista

Je ustrojen do polního stejnokroje, a to polní čepice vz. 30, blůzy vz. 21, kalhot vz. 21, ovinovaček a střevíců vz. 28. Pod stejnokrojem má oblečenu košili a spodky staršího vzoru a kolem krku ovinut nákrčník vz. 37.

Telefonista je vyzbrojen puškou vz. 24.

 

Pracovní ústroj

Svobodník je vystrojen opaskem pro pěší s přezkou, na kterém má v předu umístěny dvě dvojsumky vz.V, po levé straně na boku bodák vz. 24 a polní lopatku. Pod opaskem má na levé straně zavěšenu přes pravé rameno plněnou mošnu. Přes opasek má stejným způsobem, poněkud vzadu zavěšenu brašnu s plynovou maskou vz. 35. Na hlavě má nasazenu přilbu vz. 32. Z důvodu uvolnění obou rukou pro potřebné pracovní úkony má pušku zavěšenu šikmo přes záda. 

Speciální výstrojí telefonisty je úplný polní telefonní přístroj, kus telefonního kabelu, zápisník telefonní korespondence, kabesní blok s indigovým papírem a souprava tužek.

Ostatní výstroj nesená při pochodu je uložena během práce na káře, která slouží jako přepravní prostředek pro materiál.

Pracovní ústroj telefonisty.

Úkolem telefonisty je zřizování telefonní stanice, navazování spojení a předávání zpráv velitele. Telefonista samostatně hlásí počáteční stanici napojení a odzkoušení nového telefonního bubnu a při demontáži každý zdemontovaný a odpojený kabelový buben. Také si sám určuje trasu, kudy bude vedení vystavěno.

 

Vytvořil:  Jan Kara