Stavěč číslo 4

Je ustrojen do polního stejnokroje, a to polní čepice vz. 30, blůzy vz. 30, kalhot vz. 21, ovinovaček a střevíců vz. 28. Pod stejnokrojem má oblečenu košili a spodky staršího vzoru a kolem krku ovinut nákrčník vz. 37.

Stavěč je vyzbrojen puškou vz. 24.

 

Pracovní ústroj

Vojín je vystrojen opaskem pro pěší s přezkou, na kterém má v předu umístěny dvě dvojsumky vz.V, po levé straně na boku bodák vz. 24 a polní lopatku. Pod opaskem má na levé straně zavěšenu přes pravé rameno plněnou mošnu. Přes opasek má stejným způsobem, poněkud vzadu zavěšenu brašnu s plynovou maskou vz. 35. Na hlavě má nasazenu přilbu vz. 32. Z důvodu uvolnění obou rukou pro potřebné pracovní úkony má pušku zavěšenu šikmo přes záda. 

Speciální výstrojí je brašna na stavební náčiní, která obsahuje jednu kombinovanou cívku s měděným vázacím drátem a izolační páskou, 20 porcelánových izolačních kladek, 30 drátěnek ke kladkám, 15 drátěnek 8cm dlouhých, rozeklané kladivo, nebozez 6mm silný s drátěnou rukojetí, dvoje kombinované kleště, pár kukavic, nebo výkrojků a arch smirkového papíru.

V případě potřeby může být speciální výstroj doplněna o stoupací železa a pracovní pás.

Ostatní výstroj nesená při pochodu je uložena během práce na káře, která slouží jako přepravní prostředek pro materiál.

Úkolem stavěče číslo 4 je upevňování kabelu na izolační kladky a dělání a rozebírání spojů s velitelem roje.

 

Vytvořil:  Jan Kara