Úbor na spaní

Noční prádlo bylo opravdovým oblekem, který sledoval poslední módní terndy. Pro ženy bylo velmi důležité vypadat obzvláště žensky i ve chvílích intimních.

Noční košile

Nejkrásnější byly zdobené noční košile sahající až na zem, které připomínaly společenské šaty. Nebyly však určeny pro každodenní použití a nehodily se pro každou ženu.

Mnohem praktičtější byly noční košile tzv. anglického typu, které neměly výstřih, jen malý límeček, byly bez ozdob, ale měly o to více padnoucí vypracovaný střih.

Noční košilky.

Doma měla každá žena typickou volnou flanelovou noční košili.

Noční košile se šily z hedvábí, umělého hedvábí i bavlny. Vzorované látky se zdobily plisováním, sámkováním a řasením. Na jednobarevné bylo možno použít různé inkrustace, výšivky a krajky. Do módy se navrací bílé batistové a šifonové prádlo s anglickou strojovou výšivkou. Krajka byla doporučována háčkovaná z příze, která snesla častější praní.

V chladnějších dnes oblékaly ženy přes lehké košile kabátek. Ten byl velmi praktický svým využitím. Dal se použít nejen pro zahřátí, ale i jako "domácí oděv" v době, kdy chtěla dáma přijmout návštěvu například v době nemoci. Kabátky se šily ze světlého matlasé nebo se pletly z jemné vlny. Měly dlouhý rukáv, střih jen do pasu a zapínaly se na jemné knoflíčky nebo měly provlečeny stužku v pase. Jejich variantou byly kojící kabátky, které se oblékaly pro zahřátí při kojení. Jejich střih byl hodně volný s otevřenými přednicemi.

Pyžamo

Pyžamo se objevilo v šatníku ženy teprve za první republiky. Za protektorátu bylo již jeho nedílnou součástí. Bylo oblíbené hlavně v zimních měsících.

Přesto, že se jednalo o zápůjčku z pánského šatníku, neztrácelo pyžemo ženský element. Dámský střih kabátku byl prodloužený a nosil se dovnitř do kalhot. Kalhoty mohly mít v pase široký pásek nebo sedlo do špičky, zapínaly se na boku na knoflíčky. Pásek v pase sice vypadal estetičtěji než guma, ale o jeho praktičnosti se dá pochybovat. Pro obzvláště zimomřivé ženy se doporučovalo ušít kalhoty o 10 cm delší než nohy, stáhnout dole na gumu a v případě chladu jen zatáhnout nohy do nohavic. Další variantou na studené nohy byly noční pletené střevíčky.

Pyžama.

Nejoblíbenějším materiálem byl teplý a měkký flanel. Barvy byly něžné, vzory jemné kvítečkové. Oblíbené byly barevné lemy a zdobení monogramem. 

 
 

Autor: Markéta Drahokoupilová