Šavle vz. 29

Nošena do služby vždy, kromě případů, kdy četník byl nasazen v lyžařské nebo horolezecké výstroji. Při jízdě na kole se šavle vyjmula ze závěsníku a uchytila do příslušných držátek na vidlici předního kola. Při jízdě na motorovém kole se šavle umístila do přívěsného vozíku.

Šavle se skládá z čepele, jílce a pochvy. Čepel šavle je dlouhá 550 mm a široká 28 mm. Po celé délce je mírně zahnutá, na konci se zužuje do špice. Z jedné strany je broušena téměř po celé délce, z druhé strany do vzdálenosti 100 mm od hrotu. Na čepeli u jílce je vyraženo ČET, číslo útvaru a číslo zbraně a na druhé straně čepele značka výrobce. Jílec slouží k uchopení šavle a ochraně prstů. Kovové části jsou ze slitiny niklu a mědi, rukojeť je ze dřeva potaženého rybí kůží staženou dvojitým drátkem. Koš je tvořen jednoduchým, úzkým obloukem bez zdobení. Pochva šavle je z černě mořeného ocelového plechu, kopíruje tvar šavle a na konci je umístěna malá kulička. Uvnitř jsou pera, která přidržují šavli proti vypadnutí. Ve vzdálenosti 30 mm od ústí pochvy je umístěn závěsný hák.

K šavli náleží třapec (portepe) stříbrné barvy skládající se ze žaludu a upevňovací pásky, bez něhož nesmí být šavle nošena. Žalud třapce je polouzavřený a dolní neuzavřená část je vyložena barevným suknem červené barvy.