Četník v SOS

Při výkonu služby v řadách Stráže obrany státu je zachován základ stejnokroje, tzn. blůza a jezdecké kalhoty. Obuv je stejně jako v případě obchůzkové služby tvořena kotníkovými střevíci s koženými holenicemi, vysokými jezdeckými botami či vysokými kanadkami.

Pokrývku hlavy mohla tvořit čepice se štítkem nebo služební přilba, avšak pro svou praktičnost byla ideální volbou čapka (tzv. lodička). Při bojovém nasazení se používala vojenská přilba vz. 32 (lidově hříbek) v matné khaki barvě. Přilby sice byly u četnictva zavedeny pro potřeby SOS, avšak ne vždy dodány ve stanovených počtech a na všechny příslušníky se nedostalo.

Z výzbroje byla vyřazena služební šavle vz. 29. Dále byla zavedena plynová maska vz. 35, zavěšena na pravém rameni, s popruhem šikmo přes tělo a plátěným pouzdrem na levém boku. Při nedostatku moderních masek byly používány i starší plynové masky vz. 23 v plechovém válcovém pouzdře.

Pro nutnost nesení materiálu při pěších přesunech byl příslušníky SOS používán vojenský plátěný tlumok khaki barvy. Pro pobyt v terénu byly fasovány další součásti výstroje jako stanový dílec (celta), přikrývka, jídelní šálek s miskou atp.

Do výzbroje byl jako hlavní zbraň družstva SOS zaveden lehký kulomet vz. 26 ráže 7,92x57 mm Mauser s dvacetirannými zásobníky. Jako poboční zbraň se hojně používala pistole vz. 24 ráže 9 mm Browning. Palebný průměr se zdvojnásobil na 60 nábojů ráže 7,92x57 mm Mauser do karabiny vz. 33 případně náboje ráže 8×50 mm R Mannlicher. Dále se zřídka používala raketová (signální) pistole vz. 30 ráže 26,5 mm. Oproti běžné obchůzkové službě přibyly do výzbroje ruční granáty vz. Janeček.

 

Autor: Jakub Urban