Bodák vz. 24

Čepel bodáku je přímá nožová po obou stranách ztužena po celé délce oblými žlábky, je zakončena souměrným oboustranným hrotem. Ostří je směrem k hlavni. Jílec je rovný s párem ořechových střenek s vybráním pro čištění dutiny pro výtěrák. Střenky jsou připevněny dvěma šrouby se zapuštěnými hlavicemi i maticemi. Jílec od čepele odděluje dvěma nýty připevněná příčka s nákružkem pro nasazení na hlaveň. Stiskátko je uloženo do hlavice jílce tak, že západka je na levé straně a stiskací matice na straně pravé. Stiskátko je odpruženo spirálovou vzpruhou. Do hlavice jílce je vyfrézováno vybrání pro nasazení záchytu na bodák. Povrch bodáku je leštěn.

Pochva bodáku je ocelová na špici zakončena kuličkou. Nosec je k pochvě přiletován mosazí, je obdélníkový zakončen zaoblením. Pružina obústku je připevněna dvěma nýty s půlkulatou hlavou.

Povrch pochvy je černěn.

 

K bodáku náleží závěsník na bodák vyrobený z vepřové kůže v přírodní barvě. Je tvořen průvlekem na opasek a otvorem pro zasunutí pochvy bodáku, která se zajistí prostrčením nosce otvorem v čelní stěně závěsníku.

Bodák se nosí na levém boku zavěšen na opasek mezi sumkou a polní lopatkou.  

 

Autor: Jan Kara