Stanový dílec

Je zhotoven z jemné oplachtoviny pískové, až pískově zelené barvy. Dílec je tvaru protáhlého kosočtverce o délce stran a kratší úhlopříčky 202 cm. Okraje dílce jsou z rubové strany lemovány keprovou výstuhou, na každé straně je vyšito 9 direk a z líce našito 9 olivek, proti každé znich. Z zubu je našito na každé straně 5 olivek (proti každé druhé dírce). V jednom rohu kratší úhlopříčky je vsazeno mosazné elipsovité oko s otvorem o rozměrech 9x20 mm, podloženo z obou stran koženým oválem. Do oka se při stavbě zaklesne stanová tyč, při stavění stanu na pušku pochva bodáku. Na stranách proti eliptickému oku je vsazeno 5 párů kulatých mosazných ok. Vždy dvěma oky je protažen provázek a na rubu je svázám na uzel. Tento provázek slouží k ukotvení dílce ke stanovým kolíkům. Kolem rohu s eliptickým okem je našit sdrhovací pás kterým jsou proti sobě provlečeny dvě šňůry. Sdrhovací pás slouží ke sdrhnutí v kapuci při použití dílce, jako pláštěnky.

 

Stanový dílec staršího vzoru je stejný, jen otvor v eliptickém oku je 30x13 mm.

 

K dílci náleží 3 stanové kolíky, v případě že není předepsána puška, stanová podpěra.

 

Stanový kolík

Stanový kolík je zhotoven z jasanového dřeva napuštěného lněnou fermeží. Oba konce jsou okovány kovovou zdeří, která je připevněna nýtem. Horní zdeř je opatřena železným kolíkem, který slouží k zachycení provázku dílce.

 

Stanová podpěra

Stanová podpěra je dvojího druhu a to:

  • Podpěra starého vzoru – Je vyrobena z bukového dřeva. Skládá se ze čtyř válcových dílů, z obou konců jsou okovány a dole mají kruhový vývrt. Díly jsou 37 cm dlouhé o průměru 23 mm. K této podpěře náleží násadec z lipového dřeva, který je 17 cm dlouhý, dolní konec má kruhový vývrt a je ztuže mosazným drátem.

  • Podpěra nového vzoru – Je vyrobena z bukového dřeva napuštěného lněnou fermeží. Kládá se ze čtyř tyčí majících oválný průřez, dlouhých 39,5 cm. Oba konce jsou šikmo seříznuty, dolní je okován kovovou zdeří pro sesazení dílů dohromady.

Stanové podpěry náleží rotmistrům, důstojníkům a mužstvu, které není vyzbrojeno puškou.

 

 

Autor: Jan Kara