Polní lopatka vz. 08


Polní lopatka vz. 08 se skládá z listu lopatky, násady a řemení na lopatku. List lopatky je vyroben z ocelového plechu, na který je pěti nýty s půlkulatou hlavou přinýtována objímka pro upevnění násady. Násada je vyrobena z pružného tvrdého dřeva a je pro ni charakteristické zploštění z přední a zadní strany. Lopatka je dlouhá 50-55 cm, list je široký 14-15 cm. Zdeř, do které je vložena násada, je okována železným nákružkem a násada je upevněna dvěma čepy. List lopatky má obdélníkový základ na jedné straně zašpičatělý, po obou stranách násady je hrana listu nahnuta a vytváří tak nášlapy, které jsou na koncích zaobleny. Lopatky vz. 08 byly opatřeny nelesklým khaky nátěrem, na rozdíl od lopatek staršího vzoru 02 a lopatek rakouského původu, které byly natírány leskle černě.
Lopatka se nosí v koženém závěsníku připevněna buď na torbě, tlumoku a nebo zavěšena na opasku za bodákem.

Přední a zadní strana lopatky v závěsníku.


Kožené závěsníky pro lopatku jsou dvojího druhu a to:
    - s chránítkem
    - s řemínkem

Závěsník s chránítkem je tvořen předním a zadním koženým rámečkem, mezi které je všit ůzký proužek kůže chránící šev proti rozříznutí. Ve špici je připevněn řemínek s přezkou, který slouží k zavěšení lopatky na opasek či torbu. Ve spodní části je přinýtováno kožené chránítko, které se po zasunutí listu lopatky do závěsníku přetáhne přes nášlapy a upevní se zapjetím řemínku s přezkou. Při zavěšení na opasek se do chránítka zasune pochva bodáku, tím se zpevní zavěšení a částečně se zabrání kývání lopatky.

Závěsník s chránítkem.


Závěsník s řemínkem je konstrukčně stejný jako závěsník s chránítkem, ale namísto chránítka je opatřen přezkou a řemínkem, kterým se po zasunutí listu lopatky do závěsníku obtočí násada s přiloženou pochvou bodáku a řemínek se zapne na přezku.

Autor: J. Kara