1. pomocník

Je ustrojen do polního stejnokroje, a to polní čepice vz. 30, blůzy vz. 30, kalhot vz. 21, ovinovaček a střevíců vz. 28. Pod stejnokrojem má oblečenu košili a spodky staršího vzoru a kolem krku ovinut nákrčník vz. 37.

 

První pomocník je vyzbrojen pistolí vz. 24.

 

 

Pochodová ústroj

 

Při pochodu je ustrojen do opasku pro pěší, na kterém má zavěšeno pouzdro s pistolí vz. 24 zajištěnu kolem krku šňůrou pro pistoli a posuvku, vlevo od přezky je na opasku nasunuta druhá posuvka. Tyto umožňují zaháknutí pomocných řemínků řemení namísto chybějících sumek. Za druhou posuvkou se nachází bodák vz. 24.

Pod opaskem má na levé straně zavěšenu přes pravé rameno plněnou mošnu.

Na zádech má zavěšenu plněnou torbu a brašnu vz. 27, která je dle předpisu spojena s opaskem.

Přes torbu má svinut plášť, pod kterým je na levé straně připevněna polní lopatka s řemením.

Z důvodu úlevy při pochodu má přilbu vz. 32 připevněnu řemenem k torbě a pod ní je připnuta jídelní miska.

Plynová maska vz. 35 je zavěšena v brašně přes pravé rameno na levém boku a zavěšuje se jako poslední přes řemení torby, aby mohla být v případě nutnosti co nejrychleji použita.

Na místo pušky má přes pravé rameno zavěšeno pouzdro s náhradní hlavní pro lehký kulomet vz. 26 a v levé ruce drží improvizovanou schránku s osmi zásobníky pro kulomet.

 

 

 

Válečná ústroj

 

Za boje tak jako při pochodu ustrojen do opasku, na němž jsou výstrojní součásti rozmístěny stejně, a vlevo za bodákem je zavěšena polní lopatka s řemením.

Na zádech, respektive opasku má zavěšenu brašnu vz. 27 s řemením a na levém boku je stejně jako za pochodu zavěšena pod opaskem plněná mošna a přes opasek a řemení plynová maska vz. 35 .

Z torby byla sejmuta přilba, již má nasazenu na hlavě.

 

Obr5 obr6 obr7 obr8

(Obrázky 5,6,7,8 budou doplněny)

 

 

 

Výstrojní předpis pro prvního pomocníka

 

 

Vytvořil Jan Kara.