Vojenský akademik

Vycházkový stejnokroj je šit z hladkého gabardénu podle důstojnického střihu. Sako má dvě našité boční kapsy a dvě našité náprsní kapsy s příklopkami zapínanými vždy jedním malým, stříbrným, stejnokrojovým, knoflíkem. Sako se zapíná na 7 velkých, stříbrných, stejnokrojových, knoflíků a u krku na dva háčky. Na přeloženém vyztuženém límci jsou výložky v barvě zbraně dle toho, kterou akademik studoval. Nárameníky jsou obšity 5 mm lemem v barvě zbraně. Místo hodností mají akademici na náramenících našity 10 mm široké zlaté pásky, akademici 1. ročníku jeden a akademici 2. druhého ročníku 2. Pásky jsou našity 10 mm od rukávu a u akademiků 2. ročníku byla mezi nimi mezera 10 mm.

K vycházkovému stejnokroji se nosí dlouhé rovné kalhoty s 25 mm širokým lampasem v barvě zbraně, důstojnici mají lampasy široké 30 mm, generálové 40 mm.
Čepice – brigadýrka je rovněž důstojnického střihu, mezi okolkem a spodní stranou dýnka je všit lem v barvě zbraně. Štítek čepice je potažen gabardenem. Podbradník je splétaný, stříbrné barvy, dříve byl kožený, ukončený na každé straně jedním malým, stříbrným, stejnokrojovým knoflíkem. Na čepici není žádné označení hodnosti.
Vycházkový opasek je z přírodní nebarvené kůže světlé barvy a je opatřen mosaznou leštěnou přezkou s malým státním znakem.
Na vycházku se nosí černé kotníkové šněrovací doty bez zbytečných ozdob. Důležitou součástí vycházkového stejnokroje jsou hnědé až černé kožené rukavice. Akademici 1. ročníku nosí na opasku závěsník, rovněž z přírodní nebarvené kůže, na kterém je na levém boku zavěšen leštěný bodák vz. 24. Na závěsníku je uvázán stříbrný třapec. Akademici 2. ročníku již nosí na vycházku slavnostní pás protkaný stříbrnou nití, který je opatřen dvojdílnou leštěnou sponou s malým státním znakem. Na pásu je z vnitřní strany přinýtováno očko pro připnutí závěsného řemínku pro šavli. Řemínek je též zelené barvy protkán stříbrnou nití a opatřen stríbřeným leštěným kováním. Na řemínek se zavěšuje vychásková šavle vz. 24 se stříbrným třapcem.
Při pohledu zezadu je vidět, že sako má dělená záda. Dole, na zadní straně rukávů, jsou našity dva malé stříbrné stejnokrojové knoflíky.


Pár slov o akademii
Vojenská akademie v Hranicích byla v letech 1920-1938 škola pro důstojníky československé armády.
Studium bylo dvouleté, jen ve školním roce 1937-38 bylo z důvodu zhoršené politické situace a nutnosti vyškolení co nevyššího počtu mladých důstojníků, učivo zredukováno a studium trvalo jen jeden rok. Školní rok 1938-39 pak byl předčasně ukončen okupací Československa německou armádou a v budovách akademie vznikla kasárna pro Wehrmacht. Po přijetí na akademii byly všem studentům odebrány hodnosti, se kterými nastoupili a dále byli nazýváni pouze akademiky. Studium bylo ukončeno slavnostním vyřazením a akademici byli vyřazováni v hodnosti poručíka. Akademici měli specifické uniformy, které se během let trvání akademie lehce měnily. Náš figurant je focen před budovou vojenské akademie v Hranicích a má na sobě uniformu z roku 1938.
Více o akademii na www.vojenskaakademiehranice.ic.cz.

Autor: L. Vlk