Plynová maska vz. 35

Plynová maska vz. 35 je tvořena kompletem lícnice, vrapové hadice, oválného filtru, brašny pro masku vz. 35, glycerinového mýdélka a sadou asanačního materiálu.

Lícnice je vyrobena z oranžové či šedé pryže a z vnější strany je potažena trikotovou látkou barvy khaki. Veškeré kování je opatřeno khaki nátěrem. Přezky pro nastavení týlního kříže jsou lakovány černě.

Vrapová hadice je vyrobena z pryže oranžové či šedé barvy. Na vnější straně je potažena trikotovou látkou barvy khaki. Kování je opatřeno khaki nátěrem.

Oválný filtr je téže barvy, na vrchu je opatřen závitem s víčkem pro našroubování vrapové hadice.

Brašna pro masku je vyrobena z lněného režného plátna barvy khaki, je opatřena nastavitelným popruhem pro nošení přes rameno, dvěma děrovanými řemínky s přezkami pro upevnění masky v pohotovostní poloze. Příklopa brašny se zapíná dvěma černě lakovanými druky. Brašna je uvnitř rozdělena do třech oddílů. Dvě velké části jsou rozděleny nastavitelnou příčkou provázanou bavlněnou tkanicí. Levá, menší část je určena pro umístění filtru a ke dnu brašny je zde přišita drátěná spirála tvořící mezeru mezi filtrem a plátnem brašny. Pravá větší část je určena pro uložení lícnice, která se vkládá vrchem dolů a vrapová hadice se stočí do horní části brašny. Zcela vpravo je našita třetí část tvořena malou uzavíratelnou kapsou, ve které je vložena kovová krabička s hadříkem a glycerinovým mýdélkem. Slabou vrstvou mýdélka se opatřují vnitřní strany zorníků lícnice, mýdélko se rozleští hadříkem a tím se zabrání mlžení a rosení zorníků. Zvenku má brašna po bocích dvě stejně velké kapsy zapínané po jednom černě lakovaném druku. Kapsy slouží pro uložení dvou kovových krabiček, ve kterých je uložena souprava pro prvotní chemické odmoření zasažených částí těla. Brašna s maskou se nosí pod levou rukou popruhem přes pravé rameno, položena poněkud vzadu, přitažena 10 cm pod paží tak, aby nezabraňovala použití mošny, bodáku či lopatky.

 

Autor: Jan Kara